Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konkurencyjne opodatkowanie pracy

05 lipca 2019 | Ekonomia | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Na tle krajów regionu w Polsce zatrudnienie specjalisty jest stosunkowo tanie, także pod względem podatkowym – wynika z raportu firmy Mazars. Dziś to nasz atut, ale zapowiadane zmiany w składkach do ZUS mogą nas go pozbawić.

 

Gdzie opodatkowanie pracy jest najwyższe, a gdzie najniższe? – na takie pytanie starali się odpowiedzieć eksperci firmy doradczej Mazars w tegorocznej edycji „Przewodnika podatkowego dla Europy Środkowo-Wschodniej". Pod uwagę wzięto 22 kraje szeroko pojętego regionu.

Okazuje się, że w zestawieniu dotyczącym wyższych płac, na poziomie 2 tys. euro brutto (ponad 8,5 tys. zł), Polska wypada całkiem nieźle. Łączne koszty pracy (czyli płaca netto, PIT, składki na ubezpieczenia społeczne) to w naszym kraju ok. 154 proc. płacy netto. Tylko w pięciu krajach regionu praca dobrze opłacanych specjalistów jest tańsza, w tym w Rosji i na Ukrainie. Droższa jest za to zarówno w krajach zachodnich – takich jak Niemcy czy Austria – jak i u naszych sąsiadów, z którymi konkurujemy o inwestorów tworzących wysoko płatne miejsce pracy – w Czechach, Rumunii czy na Węgrzech....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11398

Wydanie: 11398

Spis treści
Zamów abonament