Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozstrzygać spory w sprawach gospodarczych

19 lipca 2019 | Biznes i finanse

System rozstrzygania sporów jest dla gospodarki tym, czym system immunologiczny dla organizmu. F. Fukuyama i wielu innych badaczy przedstawiło już szereg argumentów potwierdzających tezę, że ład prawny jest podłożem, na którym rozwija się siła gospodarcza danego kraju.

Polski system rozstrzygania sporów w ciągu ostatnich 25 lat ulegał różnym przeobrażeniom i ulepszeniom. Ze wszystkich zmian, największe znaczenie miały zmiany podstawowych reguł procesu wprowadzone na początku lat 90., zmiany w organizacji pracy sądów oraz wykorzystanie nowych technologii.

Funkcjonowanie systemu rozstrzygania sporów nie zależy od samej treści przepisów, ale w bardzo istotnym stopniu także od organizacji tego systemu i jego pracy. Istotne jest jednak to, aby wszystkie reguły współgrały ze sobą i były ukierunkowane na realizację tego samego celu, którym jest sprawiedliwe, sprawne, szybkie i rzetelne ocenianie spraw oraz prawidłowe wyrokowanie i kontrolowanie orzeczeń. Istniejące obecnie reguły wymagają pewnych modyfikacji, aby udrożnić system, ale przede wszystkim skorygować kierunek jego rozwoju, tak aby odpowiadał zapotrzebowaniu wynikającemu z rozwoju gospodarki i społeczeństwa.

Model brytyjski wzorem do naśladowania

Jako przykład tego typu modyfikacji można podać system brytyjski, w którym powołano specjalną komisję pod kierownictwem lorda Wolfa. Wnioski i zalecenia komisji były więcej niż daleko idące, ponieważ komisja lorda Wolfa doszła do wniosku, że należy całkowicie zrezygnować z zastanego systemu oraz stworzyć wszystko zupełnie od podstaw. I tak też zrobiono.

Warto podkreślić, że system...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11410

Wydanie: 11410

Spis treści
Zamów abonament