Coworki: zostaną tylko najlepsi
Słabsi operatorzy elastycznych biur musieli się już z rynku odmeldować. Niewykluczone są konsolidacje. Kto wygra?
Elastyczne biura, jak każdy biznes, są nastawione na zyski i obarczone ryzykiem. – Jeśli model lub produkt się nie sprawdzi, to czeka go taki sam los jak każdego innego przedsięwzięcia komercyjnego – mówi Jerzy Węglarz, ekspert firmy Biuro Na Miarę. Na razie nic na to nie wskazuje, ale na rynku, jak mówi ekspert, pojawia się jednocześnie wiele konkurencyjnych projektów. Łatwiej o błąd.
Marże z coworków przy pełnym obłożeniu to ok. 10–20 proc. – Trzeba więc dość szybko zapełnić powierzchnię, aby mieć na koszty: czynsz, opłaty eksploatacyjne, obsługę, a dalej – na zaspokojenie inwestorów – wyjaśnia Węglarz. – Dlatego operatorzy coworkingowi zobowiązują się do długoterminowego najmu (10–15 lat), oczekując w zamian zachęt finansowych od deweloperów. To np. niższy czynsz na start czy dofinansowanie wykończenia powierzchni.
Ideały i potknięcia
Ogromne znaczenie ma trafny wybór budynku i jego przygotowanie.
– Odpowiedni adres i design, dostęp do światła dziennego, wysoka efektywność powierzchni to tylko niektóre z cech idealnej powierzchni coworkingowej – wylicza Jerzy Węglarz. – Nie bez znaczenia jest też publicity i marketing, które nakręcają popyt. Do tego dochodzi odpowiednie przeszkolenie handlowców. Produkt nie jest łatwy, a powierzchnie sprzedaje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta