Zarządzanie nie da korzyści w CIT
Wydatki na usługi świadczone w modelu zamówień centralnych podlegają ograniczeniom w rozliczaniu kosztów.
W czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał ważny wyrok dotyczący wprowadzonych z początkiem 2018 r. ograniczeń wysokości kosztów poniesionych na nabycie określonych usług niematerialnych i praw. WSA zgodził się z fiskusem, że wydatki związane z modelem zamówień centralnych podlegają temu reżimowi.
Efektywna współpraca
Sprawa dotyczyła polskiej spółki z branży spożywczej wchodzącej w skład międzynarodowej grupy. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że grupa podjęła decyzję o scentralizowaniu działań w zakresie globalnych zakupów, tj. jednego usługodawcy (podmiotu powiązanego). Dzięki temu cała grupa osiąga m.in. korzyści skali w postaci redukcji kosztów, efektywniejszego wykorzystania zasobów, przewagi konkurencyjnej oraz lepszej pozycji negocjacyjnej. Możliwe są dwa modele współpracy. Obecnie wdrożony został model Center-Led, tj. zamówień centralnych. Polega to na tym, że firma powiązana działa jako agent zakupowy, negocjując z niepowiązanymi dostawcami warunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta