ETS dla całej gospodarki
Guntram Wolff Unia Europejska potrzebuje śmiałej strategii klimatycznej – pisze dyrektor think tanku Bruegel.
Uniknięcie katastrofalnej zmiany klimatycznej wymaga ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5 st. C. Naukowcy wykazali, że kluczowa jest tu neutralność klimatyczna do 2050 r., co jest celem porozumienia paryskiego. Ale trwa wzrost emisji gazów cieplarnianych, a rosnąca temperatura zwiększa ilość ekstremalnych zjawisk pogodowych. To oznacza, że świat musi podjąć dalej idące zobowiązania w polityce klimatycznej.
Młodzież jest za
Badania opinii publicznej potwierdzają, że obywatele UE chcą postępu w walce ze zmianą klimatu. Apeluje o to młode pokolenie, co już wpływa na wyniki wyborów. Dlatego UE musi odgrywać wiodącą rolę w światowych wysiłkach na rzecz dekarbonizacji. To prawda, że Europa odpowiada tylko za 16 proc. globalnych emisji, a sama Unia za 10 proc. Ale jeśli UE nie przeprowadzi dekarbonizacji, to mniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta