Odpowiedzialności członka zarządu za szkodę wyrządzoną spółce
Zgodnie z art. 117 Kodeksu cywilnego, skutkiem przedawnienia nie jest wygaśnięcie roszczenia, a tylko niemożność uzyskania ochrony przewidzianej prawem i w konsekwencji możności uzyskania jego przymusowego zaspokojenia z majątku dłużnika.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku I CSK 246/17 z 9 lutego 2018 r.
Powodem w sprawie była spółka z o.o. prowadząca działalność gospodarczą z zakresu doradztwa personalnego. Pozwany był jej jedynym członkiem zarządu. Od kwietnia 2006 r. do stycznia 2007 r. spółka zawarła szereg umów, za których wykonanie należności nie zostały terminowo uregulowane i uległy przedawnieniu. Jako członek zarządu spółki pozwany zaniechał dochodzenia tych roszczeń, wartych ponad 95.000 złotych. W styczniu 2010 r., działając w imieniu strony powodowej, zawarł on umowy z podmiotami trzecimi celem dokonania badania dokumentacji finansowej. Spółka wniosła o zasądzenie od pozwanego ponad 210.000 zł tytułem odszkodowania za przedawnione wierzytelności na rzecz spółki, bezpodstawne wzbogacenie pozwanego oraz środki wydane wcześniej na zbadanie dokumentacji finansowej. Sąd I instancji zasądził na rzecz strony powodowej kwotę 115.000 złotych wraz z odsetkami z tytułu roszczenia o przedawnione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta