Mobbing: łatwiej o odszkodowanie
Ofiara mobbingu nie musi już rozwiązywać stosunku pracy, aby uzyskać odszkodowanie. Wystarczy, że wykaże, iż wskutek tych działań poniosła konkretną szkodę.
Takie wzmocnienie ochrony ofiar mobbingu wprowadziła obowiązująca od 7 września br. nowelizacja kodeksu pracy.
Mobbing jest bezsprzecznie zjawiskiem wielce niepożądanym, szczególnie w środowisku pracy. Mimo to, wciąż jest spotykany. Każdy może paść ofiarą działań noszących jego znamiona – dotyczy to pracowników każdego szczebla, praktykantów, wolontariuszy, jak też dostawców. Pojawia się więc pytanie, z jakich prawnych narzędzi można skorzystać w celu uzyskania należytej ochrony?
Konstytucyjna gwarancja
Obowiązek stwarzania przez państwo gwarancji ochrony pracowników wynika bezpośrednio z art. 24 Konstytucji RP. Natomiast praca świadczona w ramach szeroko pojętego stosunku pracowniczego, zgodnie z konstytucyjną zasadą, pozostaje pod ochroną państwa. Oznacza to, że to na państwie ciąży obowiązek ochrony pracowników, będących „słabszą" stroną stosunku pracy. Potwierdził to Trybunał Konstytucyjny w wyrokach z 4 października 2005 r. (K 36/03) oraz z 18 października 2005 r. (SK 48/03).
Wewnątrzzakładowe rozwiązanie
Ochrona ofiary działań mobbingowych może przejawiać się na dwóch płaszczyznach – wewnętrznej (w zakładzie pracy) i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta