Choroba to ryzyko pracodawcy
Wypowiedzenie umowy o pracę z uwagi na częste zwolnienia lekarskie może być uzasadnione tylko wówczas, gdy pracodawca wykaże ich związek z naruszeniem jego interesów.
Wiele firm spotyka się z problemem częstych zwolnień lekarskich swoich pracowników. Czy mogą one uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę z taką osobą? Na co pracodawca powinien szczególnie zwrócić uwagę w takiej sytuacji?
Przyczyna częstych zwolnień lekarskich, które dezorganizują pracę, stosunkowo często pojawia się w treści wypowiedzeń umów o pracę wręczanych pracownikom. Na pierwszy rzut oka wydaje się być ona oczywista i stosunkowo łatwa do wykazania pod względem dowodowym w toku ewentualnego procesu sądowego wytoczonego przez pracownika. Jednak sądy dosyć surowo podchodzą do tego rodzaju powodu pożegnania się z pracownikiem.
Interes firmy
Orzecznictwo za utrwalony uznaje pogląd, zgodnie z którym przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę może stanowić okoliczność niezależna od pracownika, jeżeli tylko przemawia za tym uzasadniony interes pracodawcy (m.in. ósma teza uchwały Sądu Najwyższego z 27 czerwca 1985 r., III PZP 10/85). Taką przyczyną w szczególności może być długotrwała usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy z przyczyn zdrowotnych (wyrok SN...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta