Utrata uprawnień do pracy w parze z dyscyplinarką
Jeżeli pracownik z własnej winy stracił prawo do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawca może go zwolnić w trybie natychmiastowym.
Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 3 kodeksu pracy „pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku". Podana podstawa jest jedną z kilku sytuacji, w których pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w sposób natychmiastowy.
Regulacja ta umożliwia pracodawcy bezzwłoczne zwolnienie podwładnego w sytuacji, gdy jego dalsze zatrudnienie stało się bezprzedmiotowe. Utracił on bowiem uprawnienia, które są niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Może to dotyczyć np. kierowców, operatorów określonych maszyn i urządzeń, lekarzy, adwokatów, radców prawnych, projektantów czy budowniczych.
Łącznie trzy przesłanki
Aby możliwe było natychmiastowe zwolnienie pracownika na tej podstawie, musi zostać spełnionych łącznie kilka przesłanek:
- utrata uprawnień musi być spowodowana zachowaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta