Podszyć się pod rzeczywistość
Deepfaki to nowy, groźny sposób na rozsiewanie chaosu – pisze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
Operacje dezinformacyjne i propagandowe prowadzone głównie przez Federację Rosyjską pozostają wyzwaniem dla krajów Zachodu. Tymczasem na horyzoncie pojawiają się nowe zagrożenia związane z rozwojem technologicznym.
Wkrótce Zachód może zalać fala fałszywych, ale realnie wyglądających filmów, mających destabilizować państwa i społeczeństwa.
Technologie, które uczą się kłamstwa
Deepfake to technologia pozwalająca na wytwarzanie trudnych do weryfikowania nagrań wideo lub audio, które łudząco imitują realne materiały. Technologia ta rozwija się od kilku lat, bazując na działaniach komputerów o dużej mocy analitycznej. Dzięki technologii tzw. sztucznej inteligencji komputery są w stanie przeanalizować duże ilości filmów i nagrań, a potem nauczyć się, w jaki sposób dany obiekt (np. człowiek) wygląda i brzmi przy wykonywaniu różnych czynności. Następnie na podstawie analiz komputer jest w stanie wytworzyć – bazując na nagraniach, z którymi się zapoznał – obraz i dźwięk przedstawiający nieprawdziwą sytuację, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta