Problem z dowodami tożsamości
Pracodawca nie musi podawać serii i numeru dokumentu tożsamości pracowników zapisywanych do planu kapitałowego tylko wtedy, gdy instytucja finansowa tego nie wymaga.
Chociaż ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (DzU poz. 2215; dalej: ustawa o PPK) obowiązuje od jakiegoś czasu, nie ma jednoznacznego stanowiska co do kwestii przekazywania przez pracodawców serii i numerów dowodów osobistych pracowników przy zapisywaniu ich do PPK. Problem wynika z konieczności pogodzenia wielu regulacji prawnych i uzgodnienia wspólnego stanowiska różnych instytucji nadzoru. Ponadto takie stanowisko musi być zgodne z regulacjami europejskimi. Analiza tego zagadnienia wyłącznie na gruncie ustawy o PPK jest nadmiernym uproszczeniem.
Stanowisko urzędu
W czerwcu 2019 r. ukazał się komunikat nr 10 Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF), w której poruszono temat numeru i serii dowodów tożsamości uczestników PPK zbieranych przez instytucje finansowe. Komunikat stanowi skrótową analizę relacji PPK do obowiązków instytucji finansowych wynikających z ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1115; dalej: ustawa o AML). W komunikacie GIIF wskazano, że „wydaje się", iż instytucja finansowa może potraktować przekazywane przez pracodawców informacje zawierające dane identyfikujące uczestnika PPK jako pochodzące z wiarygodnego źródła. Taki sposób weryfikacji tożsamości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta