Kiedy trzeba szczegółowo uzasadnić tajemnicę przedsiębiorstwa
Powiązania handlowe wykonawcy mogą zostać uznane za tajemnicę przedsiębiorstwa tylko przy skutecznym wykazaniu szczególnych korzyści płynących z dobrych relacji handlowych z danym podmiotem – uznała Krajowa Izba Odwoławcza
Wyrokiem z 27 czerwca 2019 r. (sygn. akt KIO 1093/19) Krajowa Izba Odwoławcza rozstrzygnęła sprawę z odwołania złożonego w toku przetargu nieograniczonego na dostawę wyrobów medycznych. Odwołanie to zawierało szereg zarzutów wobec czynności zamawiającego, w tym w szczególności zarzut odnoszący się do zaniechania odtajnienia wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny, które zostały złożone przez konkurenta odwołującego. Jak wskazywał odwołujący, uzasadnienie zastrzeżenia wyjaśnień - jako zawierających tajemnicę przedsiębiorstwa - przytaczało jedynie kilka orzeczeń, jedno zdanie z komentarza oraz treść przepisu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (uzn). Jego treść merytoryczna ograniczała się natomiast jedynie do ogólnikowych stwierdzeń.
Trzeba wykazać spełnienie wszystkich przesłanek
Izba uwzględniła zarzut podniesiony w odwołaniu po dokonaniu dogłębnej analizy prawidłowości wykazania poszczególnych przesłanek wynikających z uznk, których łączne spełnienie jest konieczne dla uznania informacji za tajemnicę przedsiębiorstwa.
Należy podkreślić, że skład orzekający w uzasadnieniu przeanalizował spełnienie przesłanek tajemnicy przedsiębiorstwa na bazie przepisów obowiązujących przed 4 września 2018 r. Do ich treści odniósł się bowiem wykonawca w kwestionowanym uzasadnieniu, a (jak się wydaje – takie twierdzenia nie znalazły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta