Centra usług zaczynają szukać szans poza Polską
W sektorze będącym do niedawna lokomotywą wzrostu zatrudnienia przybywa firm, które wskutek planów zmian w ZUS zastanawiają się nad możliwościami dalszego rozwoju w naszym kraju. Anita Błaszczak
Przedstawiciele Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), którzy w połowie tego roku mówili o pewnej zadyszce w szybkim do niedawna rozwoju tej branży, teraz obawiają się, że może dojść do zahamowania wzrostu.
– Wprawdzie napływają nowe inwestycje, ale planowane zmiany w ZUS są dużym zagrożeniem dla już działających w Polsce centów usług, które z realizacją planów rozwoju czekają do wyborów – mówi „Rzeczpospolitej" Paweł Panczyj, członek zarządu i dyrektor ds. rozwoju i strategii w ABSL. Ma już informacje z dwóch dużych amerykańskich firm, które wstrzymały realizację nowych projektów planowanych wcześniej w naszym kraju. Dzięki nim miało powstać ok. 2500 nowych miejsc pracy.
Niepewność rekruterów
Według Panczyja amerykańscy inwestorzy rozważają teraz alternatywne lokalizacje – zarówno w naszym regionie, gdzie o rynek nowoczesnych usług dla biznesu (BSS) mocno zabiega np. Rumunia, jak i w innych częściach świata. – Dotyczy to przede wszystkim usług IT i finansowych, gdzie wynagrodzenia są najwyższe, a więc i koszty zmian w ZUS będą wysokie – dodaje dyrektor ABSL.
I przypomina, że zdecydowana większość wzrostu zatrudnienia w polskim sektorze BSS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta