Najpierw zmiana wieloletniej prognozy finansowej, a dopiero potem uchwała o zaciągnięciu zobowiązania
Przed podjęciem uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązania, gmina powinna zmienić wieloletnią prognozę finansową, ujmując w przyszłych latach dochody ze środków unijnych oraz powiązane z nimi wydatki na ten cel.
∑ Nasza gmina planuje zaciągnąć zobowiązanie na rozbudowę sieci wodociągowej, które będzie realizowane do 2022 roku. W projekcie uchwały przywołano m.in. art. 18 ust. 2 pkt 9 lit e i art. 58 ustawy o samorządzie gminnym. Inwestycja ma być finansowana częściowo ze środków unijnych, a częściowo z podatków gminnych. Powstała jednak wątpliwość czy można już podjąć uchwałę, ponieważ prognoza finansowa jeszcze nie została zmieniona?
Odpowiadając na pytanie, należy odnieść się do przepisów ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Zgodnie z art. 18 ust. 2pkt 9 lit. e ustawy o samorządzie gminnym (u.s.g.), do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zobowiązań w zakresie podejmowania inwestycji i remontów o wartości przekraczającej granicę ustalaną corocznie przez radę gminy.
Druga z podanych regulacji, czyli art. 58 u.s.g. stanowi, że uchwały i zarządzenia organów gminy dotyczące zobowiązań finansowych wskazują źródła, z których zobowiązania te zostaną pokryte. Uchwały rady gminy, o których mowa w ust. 1, zapadają bezwzględną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta