Strona pominięta przez organ może dochodzić swoich praw
Dla strony, której nie zapewniono udziału w postępowaniu, termin do wniesienia odwołania upływa z końcem terminu dla tej strony, której doręczono decyzję. Niezawiniony brak udziału strony w postępowaniu uzasadnia jego wznowienie.
Definicję pojęcia „strona" zawarto w art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Zgodnie z tym przepisem stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Interes prawny w postępowaniu administracyjnym musi być: osobisty, własny, indywidualny, konkretny, aktualny i dający się obiektywnie stwierdzić. Nie można uzasadniać go przewidywanymi zdarzeniami, które mogą nastąpić w przyszłości (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 27 czerwca 2019 r., II SA/Bk 244/19, LEX nr 2699707).
Przykład:
Załóżmy, że organ ma wątpliwości co do tego, czy osobie żądającej wszczęcia postępowania przysługuje status strony. Powinien zwrócić się do tej osoby o wyjaśnienia. W orzecznictwie podkreśla się, że tylko przepisy prawa materialnego, stanowiąc podstawę interesu prawnego, stwarzają danej osobie legitymację procesową strony oraz że ta osoba – zgłaszając żądanie wszczęcia postępowania – powinna wykazać swój interes prawny (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 grudnia 1999 r., IV SA 1610/97, LEX nr 48736). Należy jednak pamiętać, że niewskazanie przez osobę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta