Rada powie jakim wózkiem można wjechać do autobusu
Określenie parametrów wózka inwalidzkiego nie jest przejawem dyskryminacji osób niepełnosprawnych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
Wojewoda zachodniopomorski w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność czterech zapisów uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie przepisów porządkowych dotyczących przewozu osób i bagażu ręcznego środkami lokalnego transportu zbiorowego. W zakwestionowanych przepisach wskazano, że przed wjazdem osoby na wózku inwalidzkim, kierowca zobowiązany jest rozłożyć rampę wjazdową i zapytać, czy osoba na wózku potrzebuje dalszej pomocy. Dalej ustalono, że wózek inwalidzki, w tym z napędem elektrycznym powinien posiadać wymiary maksymalne tj. długość całkowita 1200 mm, szerokość całkowita 700 mm, wysokość całkowitą 1090 mm, pod warunkiem prawidłowego umiejscowienia w miejscu przeznaczonym do jego przewozu i prawidłowego zabezpieczenia pasami bezpieczeństwa( o ile znajdują się na wyposażeniu pojazdu). Co więcej, wózek inwalidzki w tym z napędem elektrycznym musi mieć możliwość obrócenia się wewnątrz pojazdu w miejscu wokół własnej osi.
Kto „dostąpi przywileju" przejazdu
Wojewoda uznał, że takie zapisy nie mieszczą się w pojęciu "przepisów porządkowych" w rozumieniu prawa przewozowego, do których określenia umocowany jest organ stanowiący gminy, a które powinny określać wyłącznie zachowanie się podróżnych, czy pracowników przewoźnika (kierowcy autobusu, motorniczego) podczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta