Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady techniki prawodawczej mają charakter zaleceń

01 października 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

W zasadach techniki prawodawczej przyjęto, że do projektu aktu prawa miejscowego trzeba dołączyć uzasadnienie. Brak uzasadnienia nie musi być jednak istotnym naruszeniem prawa.

 

∑ Przy podjęciu uchwały rady gminy, będącej aktem prawa miejscowego, naruszono zasady techniki prawodawczej (do projektu uchwały nie dołączono uzasadnienia). Czy brak uzasadnienia spowoduje automatyczne stwierdzenie nieważności uchwały przez wójta?

Nie.

Zgodnie z art. 90 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) zasadą jest, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) przedkłada organowi nadzoru (wojewodzie albo regionalnej izbie obrachunkowej) uchwałę rady gminy w ciągu 7 dni od dnia jej podjęcia. Uchwała sprzeczna z prawem jest nieważna. O nieważności uchwały w całości lub w części orzeka organ nadzoru, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia mu uchwały (art. 91 ust. 1 u.s.g.). W razie nieistotnego naruszenia prawa organ nadzoru nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11472

Wydanie: 11472

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament