Na mieszkania plus musimy poczekać
Jeżeli deficyt mieszkań wynosi trzy miliony, to nie wybudujemy ich w jeden dzień – mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
W Polsce brakuje mieszkań. Rząd zapowiedział, że rozwiąże ten problem: w 2018 roku miało być wybudowanych w programie Mieszkanie+ 100 tysięcy lokali. Tymczasem do tej pory wybudowanych zostało tylko 867 mieszkań na wynajem, a kolejnych 864 jest w trakcie budowy – razem 1731 [dane podaję za „Kurierem Mieszkaniowym Plus"]. Spektakularnych efektów nie widać.
Włodzimierz Kocon: Każda inwestycja budowlana trwa. W przypadku inwestycji mieszkaniowych – od czterech do pięciu lat. Uzyskanie efektów wymaga zatem czasu. Program Mieszkanie+, który jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego realizowany jest od niespełna trzech lat. W tym kontekście za spore osiągnięcie należy uznać, że niemal tysiąc mieszkań zostało oddanych najemcom w najem, że kolejne dwa tysiące są w budowie lub ich budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, że 18 tys. jest na deskach kreślarskich architektów i w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę.
∑ Ile czasu potrzeba żeby rozwiązać problemy mieszkaniowe w Polsce?
Na pewno więcej niż rok. Jeżeli deficyt mieszkań wynosi 3 mln, a o takiej skali deficytu mieszkaniowego mówią niektóre szacunki, to nie wybudujemy ich w jeden dzień. Szacuje się, że w tym roku do użytkowania trafi 180 – 190 tys. nowych mieszkań. W kolejnych latach deweloperzy, spółdzielnie, inwestorzy indywidualni,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta