Sprzedaż alkoholu w budynku wielorodzinnym wymaga zgody jego współwłaścicieli
Zgoda na sprzedaż alkoholu nie jest czynnością zwykłego zarządu. Wydanie zezwolenia wbrew wymaganiom określonym w ustawie stanowi rażące naruszenie prawa.
∑ Zezwolenie wójta na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych w budynku wielorodzinnym zostało wydane bez wymaganej zgody jednego z trzech współwłaścicieli budynku (zgłaszał on swój sprzeciw). Czy ten współwłaściciel może uzyskać stwierdzenie nieważności zezwolenia wydanego bez jego zgody?
Tak.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej u.w.t.) detaliczna sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Do wniosku przedsiębiorcy o wydanie takiego zezwolenia trzeba dołączyć m.in. zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta