Kolejowa elektromobilność unowocześni cały system transportu
Energia elektryczna będzie w XXI wieku podstawowym paliwem wykorzystywanym w transporcie, wypierając ropę naftową. Kolej, która już jest w dużej mierze zelektryfikowana, stworzy swoisty szkielet zupełnie nowego układu przewozu ludzi i towarów. paweł rochowicz
Troska o środowisko spowoduje, że wkrótce zmieni się sposób podróżowania. Różne pojazdy o napędzie spalinowym będą zastępowane elektrycznymi, połączonymi w zintegrowany system umożliwiający dogodne przesiadki. Kolej może stać się swoistym szkieletem takiego nowego systemu. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej".
Prąd przede wszystkim
O tym, że w XXI w. głównym napędem naszej cywilizacji będzie energia elektryczna jest przekonany Michał Kurtyka, prezydent COP24, wiceminister środowiska. Zwrócił on uwagę, że w XX wieku, dominującym źródłem zasilania maszyn stały się produkty z ropy naftowej. Ale dziś obserwujemy zwrot ku energii elektrycznej, a w dużym stopniu dotyczy to transportu. – Ten trend technologiczny może być początkowo kosztowny i wymagający inwestycji, ale na pewno się opłaci – twierdzi Michał Kurtyka.
Jak wskazuje wiceminister, dziś najważniejszą barierą dla rozwoju transportu napędzanego prądem jest wysoka cena samochodów elektrycznych. To po części efekt tego, że przez ostatnie stulecie koncerny motoryzacyjne wypracowały tysiące patentów dotyczących właśnie napędu spalinowego. – Niemniej jednak widać trend do zmiany – zauważa Michał Kurtyka i przytacza dane wskazujące, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta