Skutki epizodycznego przepisu
Zmieniona ustawa na sześć miesięcy pozwoliła arbiralnie odwoływać prezesów sądów.
Nie tylko przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu trwają postępowania w sprawie skarg Komisji Europejskiej i pytań prejudycjalnych zadawanych przez polskie sądy w sprawie zmian w sądownictwie. Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wpłynęły w czerwcu 2018 r. skargi dwojga wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach powołanych na stanowiska w 2014 r. (Broda przeciwko Polsce, skarga nr 26691/18 oraz Bojara przeciwko Polsce, skarga nr 27367/18). Zostali odwołani przez ministra sprawiedliwości w trakcie kadencji.
Powtórka z niekonstytucyjności
Od sierpnia 2017 r. do lutego 2018 r. oprócz skarżących, którzy zainicjowali sprawy przed Trybunałem w Strasburgu, wymienionych zostało ponad 150 prezesów i wiceprezesów sądów. Podstawą takich decyzji ministra sprawiedliwości był epizodyczny przepis art. 17 ustawy z 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy-Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 28 lipca 2017 r., poz. 1452), który pozwalał ministrowi sprawiedliwości na odwołanie w ciągu sześciu miesięcy od daty wejścia w życie tej ustawy nowelizującej prezesów i wiceprezesów sądów bez opinii kolegium sądu i Krajowej Rady Sądownictwa. To rozwiązanie było powtórzeniem zmian wprowadzonych przez ustawodawcę w 2001 r., które Trybunał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta