Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości przysługuje spadkobiercy wywłaszczonego
Możliwość stosowania przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami do wywłaszczeń dokonanych pod rządami ustawy z 1958 r. zawsze wymaga osobnej wykładni jej przepisów w kontekście danego stanu faktycznego.
Naczelny Sąd Administracyjny w jednym z ostatnich orzeczeń odniósł się do szeregu zagadnień dotyczących odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości lub ograniczenie możliwości korzystania z niej. Wyrok dotyczył wywłaszczenia, którego dokonano pod rządami ustawy z 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, jednak uwagi zawarte w uzasadnieniu wyroku odnoszą się też do stosowania aktualnych przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Decyzja naczelnika gminy
Sprawa rozpoznawana przez sąd dotyczyła następującego stanu faktycznego: naczelnik jednej z gmin wydał w 1983 r. decyzję ograniczającą korzystanie z nieruchomości matki strony postępowania administracyjnego. Ograniczenie, to polegało na zezwoleniu jednemu z zakładów energetycznych na wejście w teren i przeprowadzenie robót związanych z budową linii elektroenergetycznej. Rozstrzygnięcie zostało wydane na podstawie przepisów ustawy z 1958 r.
W 2017 r. strona (córka) wystąpiła do właściwego starosty o ustalenie i wypłatę odszkodowania z tytułu ograniczenia możliwości korzystania z działki. Organ I instancji wydał decyzję odmowną, jednak została ona zaskarżona do wojewody. Rozpoznając sprawę organ II instancji stwierdził liczne naruszenia przepisów kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) i ustawy o gospodarce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta