Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Waloryzacja kontraktów: szansa dla wykonawcy czy zabezpieczenie interesów zamawiającego?

15 października 2019 | Dobra Administracja | Łukasz Kułaga

Chociaż zamawiający będzie miał obowiązek uwzględnić w zawartej na ponad rok umowie waloryzację wynagrodzenia wykonawcy, to wymóg ten będzie mógł łatwo obejść

Do podpisu prezydenta trafiła nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z uzasadnieniem jej projektu, zawiera on nowe rozwiązania, mające na celu poprawienie sytuacji wykonawców w stosunkach z zamawiającym. Zmiana najważniejsza i wzbudzająca liczne emocje dotyczy obowiązku zawierania w umowach – których przedmiotem są roboty budowlane lub usługi, przewidzianych na okres dłuższy niż 12 miesięcy – postanowień dotyczących zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, w przypadku zmiany cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia. Powyższa informacja „rozgrzała" branżę. Na dziesiątkach portali internetowych pojawiły się informacje o przewidywanej możliwości waloryzacji kontraktów i pozytywnym wpływie nowych przepisów na płynność finansową wykonawców.

O jakie kwoty chodzi?

Próżno jednak szukać w Internecie informacji o jakie właściwie kwoty wynagrodzenie wykonawcy ma być waloryzowane. Logiczne byłoby założenie, że kwota waloryzacji winna wynikać z odpowiedniego wskaźnika zmiany cen materiałów lub kosztów. Niestety, tak nie jest.

Wczytując się w treść projektu ustawy łatwo zauważyć, iż ochrona wykonawców jest niepełna, albo wręcz iluzoryczna – zależeć będzie od praktyki i orzecznictwa.

To strony umowy, a zatem w praktyce zamawiający, który w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11484

Wydanie: 11484

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament