Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O czym należy pamiętać przygotowując samorządowy budżet

15 października 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Kwestie proceduralne, związane z uchwaleniem budżetu, są nie mniej ważne od jego zawartości. Naruszenie procedury może spowodować uchylenie uchwały budżetowej w całości lub w części.

Połowa października, to okres, w którym w samorządowych urzędach pełną parą trwają prace nad przygotowaniem budżetu na 2020 rok. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych wyłączną inicjatywę w sprawie uchwały budżetowej, prowizorium budżetowym i zmianie uchwały budżetowej posiada organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.). Z kolei uchwalenie takich aktów prawnych jest kompetencją rady właściwego szczebla samorządowego. Proces ten ponadto uwzględnia uczestnictwo regionalnej izby obrachunkowej.

Terminy, których nie wolno przekroczyć

Jedną z głównych zasad rządzących gospodarką finansową samorządu jest zasada roczności budżetu. Zgodnie z nią, budżet j.s.t. uchwala się w cyklu rocznym i rok budżetowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Determinuje ona terminy związane z procedurą budżetową. W tym zakresie ustawa o finansach publicznych przewiduje następujące terminy:

∑ 15 listopada roku poprzedzającego nowy rok budżetowy – ostatni możliwy termin na przedłożenie projektu uchwały budżetowej właściwej radzie i regionalnej izbie obrachunkowej (RIO) celem jego zaopiniowania,

∑ 31 grudnia roku poprzedzającego nowy rok budżetowy – postulowany przez prawodawcę najpóźniejszy termin na uchwalenie budżetu,

∑ 31 stycznia nowego roku budżetowego – ostatni możliwy termin na podjęcie uchwały budżetowej jeżeli zachodzą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11484

Wydanie: 11484

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament