Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto otrzyma jednorazową odprawę i na jakich zasadach

15 października 2019 | Dobra Administracja | Leszek Jaworski

Świadczenie z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej nie jest odprawą emerytalną. Emeryt wojskowy nabywa uprawnienie do jednorazowej odprawy, gdy rozwiąże stosunek pracy w urzędzie.

Członkowi korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa (zwana jako emerytalno-rentowa). Zasadniczo można ją otrzymać tylko raz w życiu. W praktyce ten warunek przysparza sporo problemów. Chodzi tu głównie o emerytów wojskowych, którzy po rozwiązaniu stosunku pracy w urzędzie starają się o tę odprawę. Sęk w tym, że odchodząc z wojska otrzymali już świadczenie. Z orzecznictwa sądów powszechnych wynika, że odprawa wojskowa nie jest tym samym co świadczenie emerytalno-rentowe przysługujące członkowi korpusu służby cywilnej.

Podstawa wypłaty

Uprawnienie do odprawy przewiduje art. 94 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc). Przepis ten wzorowany jest na art. 921 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej kp). Uregulowania k.p. nie są jedynymi, które przewidują odprawę emerytalną. Jak wskazał Sąd Okręgowy w Olsztynie w wyroku z 26 lutego 2016 r. (sygn. akt IV Pa 18/16) odprawy przysługujące na podstawie pozakodeksowych przepisów mogą być wypłacane na innych zasadach i w innej wysokości niż ta, przewidziana w k.p. pod warunkiem przestrzegania reguł przewidzianych w art. 9 § 2 i 3 kodeksu pracy.

Takie regulacje, oprócz usc, przewidują m.in. art. 87...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11484

Wydanie: 11484

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament