Kto otrzyma jednorazową odprawę i na jakich zasadach
Świadczenie z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej nie jest odprawą emerytalną. Emeryt wojskowy nabywa uprawnienie do jednorazowej odprawy, gdy rozwiąże stosunek pracy w urzędzie.
Członkowi korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa (zwana jako emerytalno-rentowa). Zasadniczo można ją otrzymać tylko raz w życiu. W praktyce ten warunek przysparza sporo problemów. Chodzi tu głównie o emerytów wojskowych, którzy po rozwiązaniu stosunku pracy w urzędzie starają się o tę odprawę. Sęk w tym, że odchodząc z wojska otrzymali już świadczenie. Z orzecznictwa sądów powszechnych wynika, że odprawa wojskowa nie jest tym samym co świadczenie emerytalno-rentowe przysługujące członkowi korpusu służby cywilnej.
Podstawa wypłaty
Uprawnienie do odprawy przewiduje art. 94 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc). Przepis ten wzorowany jest na art. 921 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej kp). Uregulowania k.p. nie są jedynymi, które przewidują odprawę emerytalną. Jak wskazał Sąd Okręgowy w Olsztynie w wyroku z 26 lutego 2016 r. (sygn. akt IV Pa 18/16) odprawy przysługujące na podstawie pozakodeksowych przepisów mogą być wypłacane na innych zasadach i w innej wysokości niż ta, przewidziana w k.p. pod warunkiem przestrzegania reguł przewidzianych w art. 9 § 2 i 3 kodeksu pracy.
Takie regulacje, oprócz usc, przewidują m.in. art. 87...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta