Pozew o sprostowanie protokołu przerwie bieg przedawnienia
Powództwo o ustalenie, że sporne zdarzenie było wypadkiem przy pracy, jak również żądanie ustalenia, że uznany już wypadek nastąpił w okolicznościach innych, niż to wskazano w protokole powypadkowym, lub też że przyczyną wypadku nie były okoliczności wyłączające odpowiedzialność pracodawcy za skutki wypadku przy pracy, określone potocznie jako żądanie sprostowania protokołu powypadkowego, przerywa bieg przedawnienia (art. 123 § 1 kodeksu cywilnego) określony w art. 4421 § 1 k.c.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 13 grudnia 2018 r. (I PK 176/17).
Wyrokiem z 14 października 2016 r. sąd rejonowy zasądził od pozwanego na rzecz byłej pracownicy zadośćuczynienie wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, kwotę na rzecz skapitalizowanej renty wyrównawczej oraz zwrot kosztów opieki osoby trzeciej wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. W pozostałej części oddalił powództwo.
Sąd ustalił, że kobieta, w trakcie zatrudnienia u pozwanego, 29 listopada 2010 r. uległa wypadkowi przy pracy. W protokole dotyczącym ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy w pkt 4 wskazano m.in., że zespół powypadkowy ustalił, iż zgodnie z poleceniami kierownika:
- powódka miała wyznaczone stanowisko pracy przy zmywaniu blach,
- przy wykonywaniu tej pracy nie powinna przebywać na innym stanowisku,
- samodzielnie, naruszając zasady ustalonego porządku i organizacji pracy, udała się na nie swoje stanowisko pracy, gdzie nie powinna się znajdować,
- poruszając się w rejonie tego stanowiska pracy, nie obserwowała uważnie drogi, którą się poruszała, nie zachowując należytej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta