Przywrócenie do pracy nie wyklucza odszkodowania
Dochodzenie przed sądem przywrócenia do pracy przy niezgodnym z przepisami rozwiązaniu umowy o pracę nie wyklucza możliwości dochodzenia odszkodowania na podstawie kodeksu cywilnego, jeśli pracownik poniósł szkodę wskutek deliktu pracodawcy.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2016 r. (I PK 104/15).
Pracownik pełniący jednocześnie funkcję członka rady nadzorczej został zwolniony z pracy w trybie dyscyplinarnym. Następnie zmieniono status spółki tak, aby członkiem rady nadzorczej wybranym przez pracowników mogła być wyłącznie osoba jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę. W konsekwencji zwolnionego pracownika odwołano z funkcji członka rady nadzorczej, którą miał pełnić jeszcze kilka lat. Z pełnieniem funkcji członka rady nadzorczej wiązało się otrzymywanie dodatkowego wynagrodzenia.
Na skutek wniesionego odwołania pracownik został przywrócony przez sąd do pracy, a samo rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia zostało uznane za niezgodne z przepisami. Następnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta