Raz w pracy dłużej, raz krócej
Pracodawcy nie zawsze wykorzystują możliwość dopasowania czasu pracy do rodzaju wykonywanej pracy i potrzeb firmy. Na to zaś może pozwolić system równoważny.
Co do zasady czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo w przeciętnym pięciodniowym tygodniu pracy. Jednak w art. 135 kodeksu pracy ustawodawca dopuścił odstępstwo od tej reguły. Dobowy wymiar czasu pracy można przedłużyć do 12 godzin w równoważnym systemie czasu pracy. Trzeba go jednak zrekompensować krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w innych dniach lub dniami wolnymi od pracy.
Obiektywne powody
Aby wprowadzić system równoważnego czasu pracy, pracodawca musi mieć obiektywne przesłanki uzasadniające jego zastosowanie. Chodzi o "rodzaj wykonywanej pracy lub jej organizację", które przemawiają za wprowadzeniem takiego rozwiązania.
Ustawodawca nie określił katalogu prac, które wymagają stosowania równoważnego systemu czasu pracy. Tym samym pozostawił pracodawcom pewnego rodzaju dowolność. Jednak w praktyce utarło się, że stosuje się go w szczególnych branżach, jak np. rolnictwo, hotelarstwo, transport, w zakładach pracy świadczących usługi dla ludności czy w handlu. Można zatem przyjąć, że chodzi o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta