Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet o 30 proc. wyższy VAT za niestosowanie podzielonej płatności

18 listopada 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Brak oznaczenia faktury informacją „mechanizm podzielonej płatności", mimo istnienia takiego obowiązku, spotka się 
z negatywnymi konsekwencjami. Odpowie także nabywca, który nie zapłacił za nią w split payment.

1 listopada br. ustawodawca wprowadził obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) w pewnych sektorach gospodarki. Chodzi o dostawy towarów i świadczenie usług (złom, surowce wtórne, odpady, wyroby ze stali i metali kolorowych, komputery przenośne, telefony komórkowe), które zasadniczo objęte były do tej pory reżimem odwrotnego obciążenia oraz dotychczasowym zakresem odpowiedzialności podatkowej (m.in. wyroby stalowe, paliwa, dyski HDD i SSD, cyfrowe aparaty fotograficzne, folia typu stretch). Dodatkowo obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności objęte zostały także transakcje, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i  produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria oraz urządzenia elektryczne i ich części i akcesoria. Szczegółowy wykaz towarów i usług objęty obligatoryjnym MPP znajduje się w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Trzeba przy tym pamiętać, że MPP może być stosowany tylko do transakcji między podatnikami VAT.

W przypadku faktur, w których kwota należności ogółem wynosi 15 tys. zł brutto (lub równowartość tej kwoty w walucie)i które obejmują dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, faktury takie powinny zawierać wyrazy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11511

Wydanie: 11511

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Okładka prenumerata RZ

Nieprzypisane

Zamów abonament