Pracodawcy coraz rzadziej pytają o dyplom wyższej uczelni, ale...
...w wielu branżach, w tym w finansach, najszybciej przybywa stanowisk wymagających wysokich kwalifikacji. Anita Błaszczak
Jeszcze w 2008 r. co piąty pracownik finansów w Unii Europejskiej był magistrem lub doktorem w jakiejś dziedzinie. W zeszłym roku już niemal co trzeci – wynika z raportu CFA Society Poland i Spot Data na temat przyszłości sektora finansowego. W ciągu minionej dekady wyraźnie wzrósł też – do 35 proc. – odsetek finansistów z licencjatem, a ubyło pracowników po maturze, których wyparły rozwój bankowości internetowej i postępująca automatyzacja tzw. back office, czyli funkcji wsparcia.
Niższe wymagania
Jak zwraca uwagę prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland, ostatnie kryzysy finansowe nie wywołały redukcji zatrudnienia w finansach w krajach Unii (utrzymuje się ono na poziomie 6,6 mln osób), ale wyraźnie zmieniły jego strukturę, stąd m.in. większa liczba osób po studiach. W wielu krajach Europy, w tym w Skandynawii, Irlandii i Wielkiej Brytanii, odsetek absolwentów wyższych uczelni wśród dorosłych mieszkańców przekracza 40 proc.
Nieco na przekór tym statystykom idą aktualne analizy ofert pracy i wymagań pracodawców. Według nich rosnąca konkurencja o doświadczonych specjalistów sprawia, że zarówno w Polsce, jak i na świecie coraz częściej studia jako takie przestają być bardzo ważnym punktem w CV. Jak wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta