Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbywając udziały, możesz stracić ulgę

18 listopada 2019 | Podatki i księgowość

Jeśli spółka przekroczy limit przychodów, to nie będzie mogła płacić niższego podatku dochodowego. Przemysław Wojtasik

 

Fiskus zaostrzył stanowisko w sprawie zasad liczenia limitu przychodów decydującego o tym, czy firma może płacić niższy podatek. Pokazuje to interpretacja Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który zmienił wcześniejsze, korzystne dla podatników stanowisko dyrektora KIS.

Przypomnijmy, że podstawowa stawka CIT to 19 proc. W latach 2017–2018 rozpoczynający działalność oraz mali podatnicy (mający przychody do 1,2 mln euro) mogli płacić 15 proc. CIT. Od 1 stycznia 2019 r. obniżona stawka wynosi 9 proc.

O prawo do preferencji zapytała w połowie zeszłego roku spółka z o.o. działająca w branży budowlanej. Zajmuje się przygotowywaniem terenów pod inwestycje, realizacją różnych projektów, kupnem, sprzedażą, wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Poza podstawową działalnością uzyskała przychody z dywidendy oraz zbycia udziałów w innej firmie.

Czy mają one wpływ na status małego podatnika uprawniający do stosowania niższej stawki CIT? Spółka twierdziła, że nie. Dywidendy oraz kwoty ze zbycia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11511

Wydanie: 11511

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Okładka prenumerata RZ

Nieprzypisane

Zamów abonament