Kto zapłaci podatek od totemów reklamowych
Jeżeli budowla jest trwale związana z gruntem, to stanowi własność właściciela gruntu, a nie spółki, która posadowiła te obiekty na wynajmowanej działce.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 września 2019 r. (II FSK 3286/17).
Spółka złożyła deklarację dla podatku od nieruchomości, w której oprócz nieruchomości gruntowych i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zadeklarowała również budowle w postaci totemów reklamowych. Prezydent miasta, mając na uwadze różnice w treści składanych za następujące lata deklaracji, wszczął postępowania w przedmiocie określenia podatnikowi zobowiązania podatkowego. Organ uznał spółkę za podatnika podatku od nieruchomości w zakresie wskazanych budowli w postaci totemów reklamowych. Jego zdaniem, budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy powinny być uznane za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a tym samym podlegać opodatkowaniu. Dla organu istotne było także to, że totemy zostały wzniesione kosztem i staraniem podatnika, co uzasadniało uznanie go za właściciela przedmiotowych urządzeń. W konsekwencji prezydent miasta określił spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości w odpowiedniej kwocie.
Podatnik odwołał się od decyzji organu. W jego ocenie za budowle podlegające opodatkowaniu mogą być uznane jedynie fundamenty totemów, a nie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta