Najem okazjonalny również może być działalnością gospodarczą
Coraz więcej osób nabywa mieszkania wyłączenie w celach inwestycyjnych, aby zabezpieczyć swoją przyszłość. Nierzadko zdarza się już, że przychody z tego tytułu stają się głównym źródłem dochodu. Monika Błońska
Coraz większą popularnością cieszą się umowy najmu okazjonalnego i instytucjonalnego z uwagi na ich zabezpieczający charakter dla właścicieli mieszkań. Umowa najmu okazjonalnego skierowana jest do właścicieli lokali – osób fizycznych, nieprowadzących działalności w zakresie najmu lokalu. Natomiast umowa najmu instytucjonalnego dotyczy podmiotów profesjonalnie zajmujących się wynajmem lokali, prowadzących działalność gospodarczą w tym zakresie. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, osób prawnych (np. spółek kapitałowych), jak i jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi (np. spółek osobowych).
Umowy najmu okazjonalnego i instytucjonalnego są bezpieczniejsze dla wynajmujących niż zwykłe. W przypadku ich zakończenia nie ma bowiem problemu z eksmisją lokatora, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych umów, gdzie lokatorzy są chronieni bardziej niż właściciele. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego i instytucjonalnego znacznie upraszcza procedurę eksmisji niechcianego lokatora po zakończeniu najmu. Umowy te zawierane są w zwykłej formie, jednak wymagają niektórych załączników, tj. oświadczeń najemcy złożonych w formie aktu notarialnego.
W przypadku umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta