Zatrudnianie cudzoziemca to dodatkowe obowiązki dla płatnika
W przypadku gdy zleceniobiorca złoży oświadczenie o posiadaniu w Polsce ośrodka interesów życiowych lub o pobycie przekraczającym w danym roku 183 dni, spółka jako zleceniodawca może traktować go jako rezydenta podatkowego dla celów prawidłowego wypełniania przez nią obowiązków płatnika.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 sierpnia 2019 r. (0114-KDIP3-3.4011.293.2019.1.JK2).
Agencja pracy tymczasowej zamierzała zatrudniać na umowę zlecenie obywateli Ukrainy. Formalności imigracyjne zostały prawidłowo dopełnione, pozostała jednak kwestia prawidłowego wywiązywania się z obowiązków płatnika. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że nie posiada prawnej możliwości badania rezydencji podatkowej obywateli Ukrainy, którzy nie przedstawili certyfikatu rezydencji. Warto bowiem dodać, że w przypadku nierezydentów, wypłacając wynagrodzenie, płatnik ma obowiązek poboru zaliczki na podatek nie na zasadach ogólnych, ale w zryczałtowanej wysokości 20 proc. Kwestia ustalenia rezydencji podatkowej zleceniobiorców z tej perspektywy była więc dla spółki kluczowa. Spółka zdecydowała się więc na przedstawianie zleceniobiorcom trzech rodzajów oświadczeń:
- w pierwszym z nich zleceniobiorca potwierdzał, że jego centrum interesów życiowych znajduje się w Polsce,
- w drugim informował, że przebywa w Polsce przez więcej niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta