Jak ustalić koszty przy zbyciu udziałów przekształconej spółki
W przypadku sprzedaży udziałów wniesionych jako wkład do spółki osobowej przekształconej następnie w kapitałową, kosztem uzyskania przychodu nie będzie wartość bilansowa majątku podmiotu przekształconego ustalona na dzień przekształcenia, lecz wydatek uprzednio poniesiony na nabycie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 października 2019 r. (II FSK 3677/17).
W wyniku przekształcenia spółki jawnej powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przed przekształceniem wspólnicy wnieśli do spółki jawnej aport w postaci udziałów w sp. z o.o. oraz wkłady pieniężne. Zgodnie z art. 551 i nast. kodeksu spółek handlowych, wartość obu tych wkładów została w całości przeznaczona na kapitał zakładowy sp. z o.o. Spółka powstała z przekształcenia planowała zbycie udziałów. Miała jednak wątpliwości, w jakiej wysokości rozpoznać koszty podatkowe z tej transakcji. Zwróciła się więc do organu podatkowego o wydanie interpretacji indywidualnej. Zdaniem podatnika kosztem uzyskania przychodu powinna być wartość nominalna udziałów objętych w wyniku przekształcenia przez dotychczasowych wspólników spółki osobowej odpowiadająca wartości udziałów wniesionych aportem. Organ nie zgodził się z tym stanowiskiem. W uzasadnieniu interpretacji wskazał na art. 93a ordynacji podatkowej, zgodnie z którym spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki osobowej wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki swojej poprzedniczki. Wydatkiem poniesionym przez tę spółkę kapitałową nie może więc być wartość nominalna udziałów objętych przez wspólników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta