Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mało który pracownik zachowa etat do końca procesu

28 listopada 2019 | Kadry i Płace

Sądowe zobowiązanie pracodawcy w wyroku pierwszej instancji, aby zatrudniał pracownika do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy, wzmacnia przede wszystkim ochronę związkowców. Hubert Hajduczenia

W ostatnim czasie duże zamieszanie w „świecie prawa pracy" wywołała nowelizacja art. 4772 § 2 kodeksu pracy, która weszła w życie 7 listopada 2019 r. Wprowadziła ona uprawnienie sądu do nałożenia na pracodawcę, w wyroku pierwszej instancji przywracającym do pracy, obowiązku dalszego zatrudniania pracownika do czasu prawomocnego zakończenia sporu.

Wokół tej zmiany – mimo że siłą rzeczy na jej podstawie nie zapadło jeszcze żadne orzeczenie – narosło już wiele wątpliwości i prognoz. Część z nich została wyrażona m.in. w publikacjach zawartych w „Rzeczpospolitej" z 7 listopada br.

Celem niniejszego artykułu jest nieco szersze spojrzenie zarówno na najważniejsze aspekty prawne wprowadzonej nowelizacji, jak i dokonanie oceny jej możliwych skutków.

Dotychczasowe rozwiązania

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że wprowadzona instytucja prawna nie jest jakimś kompletnym novum w naszym systemie prawnym. Dotychczasowe brzmienie art. 4772 § 2 k.p.c. również dawało możliwość dopuszczenia do pracy, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Obejmował on bowiem wyłącznie sytuacje, gdy pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem, a sąd orzekał jeszcze przed jego upływem.

Także instytucja zabezpieczenia postępowania umożliwia – w teorii – dopuszczenie pracownika do pracy na czas procesu. Nowacyjne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11520

Wydanie: 11520

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament