Mało który pracownik zachowa etat do końca procesu
Sądowe zobowiązanie pracodawcy w wyroku pierwszej instancji, aby zatrudniał pracownika do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy, wzmacnia przede wszystkim ochronę związkowców. Hubert Hajduczenia
W ostatnim czasie duże zamieszanie w „świecie prawa pracy" wywołała nowelizacja art. 4772 § 2 kodeksu pracy, która weszła w życie 7 listopada 2019 r. Wprowadziła ona uprawnienie sądu do nałożenia na pracodawcę, w wyroku pierwszej instancji przywracającym do pracy, obowiązku dalszego zatrudniania pracownika do czasu prawomocnego zakończenia sporu.
Wokół tej zmiany – mimo że siłą rzeczy na jej podstawie nie zapadło jeszcze żadne orzeczenie – narosło już wiele wątpliwości i prognoz. Część z nich została wyrażona m.in. w publikacjach zawartych w „Rzeczpospolitej" z 7 listopada br.
Celem niniejszego artykułu jest nieco szersze spojrzenie zarówno na najważniejsze aspekty prawne wprowadzonej nowelizacji, jak i dokonanie oceny jej możliwych skutków.
Dotychczasowe rozwiązania
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że wprowadzona instytucja prawna nie jest jakimś kompletnym novum w naszym systemie prawnym. Dotychczasowe brzmienie art. 4772 § 2 k.p.c. również dawało możliwość dopuszczenia do pracy, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Obejmował on bowiem wyłącznie sytuacje, gdy pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem, a sąd orzekał jeszcze przed jego upływem.
Także instytucja zabezpieczenia postępowania umożliwia – w teorii – dopuszczenie pracownika do pracy na czas procesu. Nowacyjne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta