Nie marnują czasu, paliwa ani wody
Coraz bardziej przyjazne dla otoczenia są porty lotnicze.
Niska marżowość wymusza większą efektywność transportu lotniczego. KE przeznaczyła do 2024 roku 3,7 mld euro na stworzenie narzędzi do zarządzania wspólnym europejskim niebem. KE szacuje, że idealne trajektorie lotów pozwoliłyby zmniejszyć zużycie paliwa o 5,8 proc. Planuje, że do 2035 roku ta różnica zmaleje do 2,3 proc. Komisja wylicza, że lepsze planowanie tras zmniejszyło zużycie paliwa o 0,5 proc. Natomiast stabilne są wskaźniki opisujące czas zużyty na dojazd do pasa lub na stanowisko.
W całej Europie notowane są opóźnienia w przyjmowaniu samolotów. Lepiej jest w przypadku startów. KE szacuje, że usprawnienie tych procesów pozwoliłoby zaoszczędzić 350 tys. ton paliwa rocznie. Lotniska w Polsce szybko (praktycznie bez opóźnień) przyjmują i wyprawiają samoloty, dzięki czemu nie marnuje się czasu i paliwa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta