Duże regionalne lotniska mają dobre wyniki i znajdują inwestorów
W pierwszym półroczu 2019 roku liczba obsłużonych pasażerów na polskich lotniskach sięgnęła 22,3 mln, co oznacza 7,4-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku wcześniejszego, wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Wśród lotnisk obsługujących od 5 do 10 mln pasażerów rocznie (grupa 3 według Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych, Airports Council International, ACI), lotnisko Kraków-Balice odznaczyło się największą dynamiką wzrostu, sięgającą 19,3 proc. rok do roku. Z biegiem miesięcy tempo wzrostu nie maleje, bo w ostatnim dniu października 2019 roku Kraków Airport obsłużył 7-milionowego pasażera. To pierwszy w Polsce port regionalny o tak dużych przepływach pasażerskich. Kolejne w rankingu lotnisko, w Katowicach, obsłuży w tym roku blisko 5 mln pasażerów.
Krakowskie lotnisko wyróżnia się nawet na europejskim tle. Według danych ACI w sierpniu Kraków zanotował 32-procentowy wzrost obsłużonych pasażerów, największy w grupie 3.
Szerokokadłubowce w Krakowie
Krakowskie lotnisko planuje zainwestować w rozwój infrastruktury miliard złotych. Zarząd portu uważa, że to konieczne, bo prognozy ruchu pasażerskiego wskazują, że w 2036 roku Kraków Airport obsłuży nawet 12 mln pasażerów. Rozwój lotniska oznacza powstanie ponad 10 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz rozwój gospodarki Krakowa i Małopolski.
W 2036 roku Kraków Airport nadal będzie portem regionalnym, obsługującym głównie połączenia europejskie, realizowane przez przewoźników wykorzystujących przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta