Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piasek cenny niczym ropa naftowa

28 listopada 2019 | Nauka | Krzysztof Kowalski

Prędzej czy później nie będzie z czego budować, i to na całym świecie. Na razie o sypki surowiec walczą mafie.

Piasek, drugi – po wodzie – najczęściej używany surowiec naturalny był i jest niezbędny do rozwoju ziemskiej cywilizacji. Ale materiał ten zwolna się wyczerpuje – jeśli w dającej się przewidzieć perspektywie nic się nie zmieni, zamiast „trampoliną rozwoju" surowiec ten stanie się powodem destabilizacji.

Piasek obecny jest wszędzie, towarzyszy człowiekowi na co dzień – w betonowych i ceglanych ścianach domów (zaprawa), w wyrobach szklanych, komputerach, asfaltowych jezdniach, telefonach, farbach, nawozach sztucznych, a nawet – choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać dziwne – w kosmetykach, bo przecież piasek składa się głównie z krzemu.

„Piasek to zapoznany bohater naszego rozwoju" – podkreśla Pascal Peduzzi, dyrektor naukowy United Nations Environment Programme (UNEP). Wtóruje mu Christian Buchet, dyrektor Centre d'etudes de la mer (Centrum studiów morza) Katolickiego Uniwersytetu w Paryżu, który w książce „La grande histoire vue de la mer" napisał: „Piasek, ten materiał najbardziej pospolity, najczęściej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11520

Wydanie: 11520

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament