Sprawna logistyka wprost przekłada się na dynamikę rozwoju państwa
Właściwie zorganizowany, nowoczesny łańcuch dostaw ma kluczowe znaczenie nie tylko dla przemysłu czy handlu. Logistyka w erze globalizacji jest istotnym elementem budowania przewagi konkurencyjnej całej gospodarki. Materiał powstał we współpracy z PKP Cargo
Sektor transportu można porównać do zwierciadła, w którym odbija się obraz gospodarek. Jest on tradycyjnie uznawany za taką część gospodarki, w której nastroje widoczne są z dużym wyprzedzeniem.
Zatem rozwój i wzrost zamówień sygnalizuje, że koniunktura ma się dobrze. Z kolei spadek zainteresowania przedsiębiorstw usługami logistycznymi może być oznaką nadchodzącego hamowania gospodarki.
Paliwo dla gospodarczych silników
Działa tu też sprzężenie zwrotne. Sprawna, dobrze zaplanowana i wygodna logistyka napędza i ułatwia prowadzenie wielu procesów, choćby inwestycyjnych. Inwestycje zaś to jeden z podstawowych silników napędowych gospodarki.
Ale to nie wszystko. Sprzyja ona także rozwojowi innego z gospodarczych silników, jakim jest konsumpcja. Jest przecież fundamentem funkcjonowania szybko rosnącego segmentu e-commerce.
Warto również pamiętać o wymiernych danych. Sektor transportu i logistyki w 2017 r. wygenerował w Polsce 6,6 proc. całkowitej krajowej wartości dodanej w gospodarce (115 mld zł) oraz 6 proc. PKB (119,5 mld zł). W ubiegłym roku było to już 6,2 proc. PKB (131,6 mld zł).
Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie jest to całość współczesnej logistyki (dane obejmują tylko transport, spedycję i magazynowanie), tak więc wskaźnik ten może sięgać nawet ok. 10 proc. Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta