Symbioza nie zawsze łatwa
Zarówno miniony, obecny jak i nadchodzący rok to okres okrągłych rocznic kluczowych wydarzeń w dziejach Rzeczypospolitej. A tym samym świetny czas dla miłośników książki historycznej.
Targi Książki Historycznej w Warszawie są jak święto. Potrwają od czwartku 28 listopada do niedzieli 1 grudnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim – zabytku, który przypomina, ile można stracić, ale też jak wiele można odbudować. Wydawcy – mniejsi i więksi – już po raz 28. wystawią stoiska ze swoimi tytułami.
Jakie książki wzbudzają największe zainteresowanie? Na bestseller historyczny nie ma przepisu, są jednak pewne zauważalne tendencje. – Gdy analizowaliśmy publikacje dotyczące rocznicy wybuchu II wojny światowej, zauważyliśmy, że dobrze się sprzedają książki, które opowiadają nie tylko o martyrologii czy militariach – mówi „Rzeczpospolitej" Waldemar Michalski, dyrektor targów związany z wydawnictwem Bellona. – Dziś czytelnicy chcą poznać codzienne losy zwykłych ludzi. Chętnie też sięgają po książki, których autorzy patrzą na teoretycznie znane wydarzenia w nowy, odmienny sposób – podkreśla dyrektor.
W przyszłym roku ważnym tematem będzie z pewnością rok 1920. Ale jak podkreśla Waldemar Michalski, potencjał mają nie tylko książki o wielkich bitwach: – Żeby Cud nad Wisłą mógł się dokonać, to wcześniej musiała być obrona Ostrołęki czy Łomży. I nawet jeśli trwała tylko dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta