Zarobić na zdrowym biznesie
Coraz łatwiej lokować oszczędności w spółki, które dbają o środowisko naturalne i pracowników ewa bednarz
Dbanie o środowisko i inne wartości jest już w modzie, ale wciąż najczęściej liczy się możliwy do osiągnięcia zysk, a nie sposób jego wypracowania – przynajmniej w Polsce. Na Zachodzie to już się zmienia.
Spora przewaga etycznych
Z globalnego badania inwestorów Schroders 2019, które przeprowadzono w 32 krajach wynika, że zarządzający funduszami inwestycyjnymi powinni inwestować w spółki, którym zależy na ochronie środowiska, i wpływać na ich postawę. Domaga się tego 61 proc. ankietowanych.
Przybywa funduszy inwestujących w spółki spełniające standardy ESG (Enviroment, Social, Governance), czyli wymogi środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego. Z wyliczeń firmy Morningstar wynika, że w ubiegłym roku ich liczba wzrosła na rynku amerykańskim o 50 proc., a ich aktywa wynoszą już 161 mld dol.
W funduszach inwestujących odpowiedzialnie rosną również średnie roczne przepływy pieniężne netto. W latach 2013–2018 były one ponad 30 razy większe niż w latach 2009–2012. Rekord rocznych przepływów netto ustanowiły także fundusze obligacji spełniające standardy ESG.
Minęły czasy, gdy spółki grzeszne – zajmujące się produkcją alkoholi, tytoniu, hazardem i produkcją broni – przynosiły zdecydowanie większe zyski niż spółki odpowiedzialne społeczne. Upadł mit, że te grzeszne są bardziej odporne na kryzysy, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta