Literacki Nobel z polityką w tle
Gdy Olga Tokarczuk odbierze 10 grudnia z rąk króla Karola Gustawa XVI nagrodę za rok 2018, trwać będą protesty przeciwko drugiemu nobliście Peterowi Handkemu.
Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", po ogłoszeniu decyzji Akademii Szwedzkiej polskie księgarnie w ciągu kilku tygodni zamówiły ćwierć miliona książek Olgi Tokarczuk, podczas gdy do tej pory w ciągu całej jej kariery rozeszło się ich milion.
W Szwecji polska pisarka także jest jednak znana. Była w tym kraju w 2005 r., by promować powieść „Dom dzienny, dom nocny", i w 2017 r., gdy przyznano jej Międzynarodową Nagrodę Literacką samorządu Sztokholmu za „Księgi Jakubowe".
Zanim teraz, uhonorowana prestiżową nagrodą w wysokości 9 milionów koron, złotym medalem i dyplomem, będzie mogła zatańczyć w Złotej Sali sztokholmskiego ratusza na bankiecie, czeka ją bogaty program zaaranżowany przez Fundację Nobla. 6 grudnia weźmie udział w konferencji prasowej, złoży też autograf – podobnie jak inni laureaci – na krześle, które stanie w barze Muzeum Nobla.
Osobista pamiątka
7 grudnia Olga Tokarczuk wygłosi odczyt w Szwedzkiej Akademii, zaś 8 grudnia odbędzie się w filharmoni koncert na cześć noblistów. Prawdopodobnie Polka podaruje też do tutejszej kolekcji Muzeum...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta