Lepiej nie czekać na Brexit bezczynnie
Firmy powinny przygotować się do bezumownego opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo, weryfikując posiadane dokumenty i starając się o te, które niedługo będą niezbędne.
Brexit, choć ponownie przesunięty w czasie tym razem do 31 stycznia 2020 r., prędzej czy później stanie się faktem. Wciąż nie wiadomo, na jakich zasadach odbędzie się opuszczenie Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo. Pewne jest jednak, że nie pozostanie to bez wpływu na zatrudnianie pracowników pochodzących z Wysp Brytyjskich przez polskich pracodawców. Istotną z punktu widzenia pracodawcy jest bowiem kwestia legalności pobytu i pracy osoby świadczącej pracę w Polsce.
Dobra wiadomość jest taka, że ustawodawca przygotował się na okoliczność tzw. twardego, czyli bezumownego, Brexitu. 15 marca 2019 r. przyjęto ustawę o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Wchodzi ona w życie z dniem tzw. twardego Brexitu. Oznacza to, że od tego dnia przepisy w niej zawarte będą mieć zastosowanie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta