Za ile na swoim?
Wiele miast nie nadąża z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. regina skibińska
Jeśli chcemy skorzystać z bonifikaty, mamy dwa miesiące od otrzymania pisma na złożenie wniosku o wniesienie opłaty jednorazowej. Z początkiem stycznia dziwny twór prawny, którym było użytkowanie wieczyste, odpłynął w mroki historii dla gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe. Ale nie odbywa się to bezkosztowo dla użytkowników wieczystych.
Użytkowanie wieczyste związane było z własnością mieszkania czy domu. Wyglądało to tak: mieszkanie należało do właściciela, ale grunt, na którym postawiony był budynek, należał do Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub związku jednostek samorządu terytorialnego, które pobierały od użytkownika wieczystego opłatę roczną w wysokości 1 proc. wartości gruntu.
Przepisy zniosły użytkowanie wieczyste od 1 stycznia 2019 r. i zostało ono przekształcone w prawo własności. Zniesienie użytkowania wieczystego nie jest za darmo. Przez 20 lat trzeba ponosić opłatę w takiej wysokości, w jakiej płaciliśmy za użytkowanie wieczyste. Jeżeli zatem płaciliśmy za użytkowanie wieczyste 400...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta