W różnych okolicznościach różne odprawy
Zwalniany pracownik może nabyć prawo zarówno do odprawy emerytalnej, jak i odprawy z tytułu zwolnień grupowych. Strony mogą też przewidzieć w umowie odprawę, której nie wymaga kodeks pracy. Anna Telec, radca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy
DWIE WYPŁATY
Nabycie przez pracownika uprawnienia do odprawy emerytalnej nie wyłącza prawa do odprawy z tytułu zwolnień grupowych.
- Pracownik w wieku emerytalnym otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Czy musimy mu wypłacić także odprawę emerytalną, czy przysługuje mu tylko odprawa z tytułu zwolnień grupowych?
Pracownik ma prawo zarówno do odprawy emerytalnej, jak i do odprawy pieniężnej, o której mowa w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1969).
Zgodnie z art. 921 § 1 kodeksu pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na jedno z tych świadczeń, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (ustawy szczególne albo inne akty indywidualnego prawa pracy mogą przyznawać prawo do odpraw emerytalnych w wyższej wysokości).
W wyroku z 8 grudnia 1993 r. (I PRN 111/93, OSNC 1994/12/243) Sąd Najwyższy stwierdził, że przewidziany w przepisach regulujących prawo do odprawy „związek" między rozwiązaniem stosunku pracy a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta