Siatka wolnych etatów nie będzie pułapką
Jeżeli pracodawca rozwiązał umowy z kilkoma pracownikami zajmującymi stanowisko, na którym zatrudnił osobę niepełnosprawną, może wybrać, kogo ze zwolnionych ona zastąpiła.
Tak wynika z komunikatu Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z 26 listopada 2019 r. To bardzo dobra wiadomość dla pracodawców, bo ułatwi im wykazanie efektu zachęty metodą jakościową.
Wykaz wakatów
Ustalanie efektu zachęty tą metodą polega na wykazaniu, że przyjęty pracownik niepełnosprawny został zatrudniony na miejsce osoby, której stosunek pracy ustał w warunkach określonych w art. 26b ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1172 ze zm.), tj.:
- z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 k.p. (dyscyplinarka z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych),
- za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika,
- na mocy porozumienia stron,
- wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- z upływem czasu, na który umowa została zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania umowa była zawarta.
Efektu zachęty nie da się więc wykazać metodą jakościową m.in. wtedy, gdy pracownik niepełnosprawny zostanie zatrudniony na miejsce osoby zwolnionej przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Dofinansowanie na zatrudnionego pracownika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta