Dowody księgowe
Zbliża się ostatni kwartał roku kalendarzowego, co dla jednostek gospodarczych, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, oznacza rozpoczęcie przygotowań do zamknięcia roku. Styczeń to kolejny miesiąc, w którym działalność służb finansowo-księgowych koncentruje się poza bieżącą pracą na czynnościach związanych z zamknięciem roku. Należy do nich między innymi upewnienie się, że do ksiąg rachunkowych danego roku obrotowego wprowadzono każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym.
Obowiązek taki nakłada na księgowych art. 20 ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości (dalej: uor).
Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane również „dowodami źródłowymi". Ustawa o rachunkowości wprowadza podział dowodów źródłowych zaprezentowany w tabeli 1.
Tabela 1.
Kategoria
Źródło
Przykład
zewnętrzne obce
otrzymane od kontrahentów
faktura VAT zakupu, paragon itp.
zewnętrzne własne
przekazywane w oryginale kontrahentom
faktura VAT sprzedaży, rachunek itp.
wewnętrzne
dotyczące operacji wewnątrz jednostki
raport kasowy, polecenie księgowania, lista płac itp.
Zapisów w księgach rachunkowych dana jednostka gospodarcza może dokonać również na podstawie sporządzonych przez nią dowodów księgowych przestawionych w tabeli 2.
Tabela 2.
Rodzaj
Opis
zbiorcze
służące do dokonania łącznych zapisów zbioru dowodów źródłowych, które muszą być w dowodzie zbiorczym pojedynczo wymienione
korygujące
korygujące poprzednie zapisy
zastępcze
wystawione do czasu otrzymania zewnętrznego obcego dowodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta