Czy wolno sędziemu protestować
Politycy to ostatnie osoby, które rozumieją słowo „niezależność".
Zawarte w tytule pytanie odnosi się oczywiście do protestów publicznych w formie zgromadzeń, artykułów, listów otwartych itp.
Artykuł 178 § 3 Konstytucji RP przewiduje, że sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Nie jest zatem pozbawiony prawa działalności publicznej. Wręcz przeciwnie, jak każdy obywatel ma do niej prawo, a niekiedy nawet jej obowiązek.
Żyją wśród nas
Szczególnym przejawem konstytucyjnego uprawnienia sędziego do udziału w życiu publicznym jest właśnie protest w obronie niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Kwestionowanie go jest złamaniem art. 178 § 3 konstytucji.
Warto jednak pamiętać o ograniczeniach w tej działalności, a zwłaszcza o zakazach określonych w § 13 zasad etyki sędziowskiej: sędzia nie powinien wyrażać publicznie opinii o toczącym się lub mającym się toczyć postępowaniu, i w art. 89 § 1 u.s.p.: żądania, wystąpienia i zażalenia w sprawach związanych z pełnionym urzędem sędzia może wnosić tylko w drodze służbowej. Nie może zwracać się do instytucji i osób postronnych ani podawać tych spraw do wiadomości publicznej.
Artykuł 10 ust. 1 europejskiej konwencji praw człowieka przewiduje prawo każdego człowieka do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta