Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wolno sędziemu protestować

08 stycznia 2020 | Sądy i Prokuratura | Grzegorz Kasicki
źródło: Shutterstock

Politycy to ostatnie osoby, które rozumieją słowo „niezależność".

Zawarte w tytule pytanie odnosi się oczywiście do protestów publicznych w formie zgromadzeń, artykułów, listów otwartych itp.

Artykuł 178 § 3 Konstytucji RP przewiduje, że sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Nie jest zatem pozbawiony prawa działalności publicznej. Wręcz przeciwnie, jak każdy obywatel ma do niej prawo, a niekiedy nawet jej obowiązek.

Żyją wśród nas

Szczególnym przejawem konstytucyjnego uprawnienia sędziego do udziału w życiu publicznym jest właśnie protest w obronie niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Kwestionowanie go jest złamaniem art. 178 § 3 konstytucji.

Warto jednak pamiętać o ograniczeniach w tej działalności, a zwłaszcza o zakazach określonych w § 13 zasad etyki sędziowskiej: sędzia nie powinien wyrażać publicznie opinii o toczącym się lub mającym się toczyć postępowaniu, i w art. 89 § 1 u.s.p.: żądania, wystąpienia i zażalenia w sprawach związanych z pełnionym urzędem sędzia może wnosić tylko w drodze służbowej. Nie może zwracać się do instytucji i osób postronnych ani podawać tych spraw do wiadomości publicznej.

Artykuł 10 ust. 1 europejskiej konwencji praw człowieka przewiduje prawo każdego człowieka do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11551

Wydanie: 11551

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament