Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zmiany w ustroju sądów powszechnych to nie tylko dyscyplinarki

08 stycznia 2020 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

Warto zwrócić uwagę w szczególności na kwestie organizacji wewnętrznej organów sądu i samorządu sędziowskiego.

Odkąd sądy wróciły na pierwsze strony gazet i portali, najwięcej uwagi poświęca się kwestiom odpowiedzialności dyscyplinarnej, natomiast proponowana nowelizacja usp zawiera też inne, interesujące rozwiązania dotyczące funkcjonowania organów sądów i samorządu sędziowskiego. Niesłusznie nikną w dyskursie o tej nowelizacji. Dlatego warto zwrócić na nie uwagę, w szczególności na kwestie organizacji wewnętrznej organów sądu i samorządu sędziowskiego.

Kolegia – nowy skład

Zmiany zaproponowane w art. 28 i nast. usp wprowadzają nowy model kolegiów działających w sądach apelacyjnych i okręgowych. Będą one obsadzane przez osoby zarządzające sądami, czyli prezesów sądów. Przypomnijmy, że kolegia nie są organami samorządu sędziowskiego, lecz sądów, co wprost wynika z usp. Stanową przede wszystkim ciała opiniodawcze i doradcze prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych, posiadają też kilka ważnych uprawnień decyzyjnych.

Dotychczasowy model kolegiów obsadzanych sędziami wybieranymi przez organy samorządu sędziowskiego powodował, że kolegia niekiedy stawały się polem starcia prezesa sądu apelacyjnego lub okręgowego z przedstawicielami samorządu. Nie służyło to sprawności zarządzania i merytorycznej dyskusji. Zdarzały się też obstrukcja i celowe opóźnianie lub blokowanie prac...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11551

Wydanie: 11551

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament